Politikapédia szócikk találomra
Európai Parlament
Az Európai Parlament (EP) az Európai Unió parlamentáris testülete és egyben egyetlen közvetlenül megválasztott szerve. 736 tagját az EU állampolgárai választják meg 5 éves időtartamra. Az EP az Európai Unió Tanácsával (Tanács) együtt alkotja az EU törvényhozói hatalmi ágát.
Az EP három fő feladatot lát el:
• a Tanáccsal együtt megvitatja és elfogadja az európai jogszabályokat
• a demokratikus működés biztosítása érdekében ellenőrzi a többi uniós intézményt, különösen az Európai Bizottságot
• a Tanáccsal együtt megvitatja és elfogadja az uniós költségvetést.
Európai jogszabályok elfogadása
Az EP egyes területeken a nemzeti kormányokat képviselő Tanáccsal együttműködve dönt az uniós jogszabályok tartalmáról, és azokat hivatalosan elfogadja. Az eljárás együttdöntés néven ismert. Bizonyos szempontból tehát a Tanács és az EP olyan, mint egy kétkamarás törvényhozás alsó és felső háza. Egyiküknek sincs törvénykezdeményezési joga, ez az Európai Bizottság hatáskörébe tartozik. Ha egy törvényt vagy direktívát készít a Bizottság, azt a Parlamentnek és a Tanácsnak is jóvá kell hagynia, hogy jogerőre emelkedjen.
Demokratikus felügyelet
Az EP többféleképpen gyakorolhat befolyást az EU többi intézményére, így valósítván meg a demokratikus felügyeletet.
Új Bizottság kinevezésekor a 27 biztos csak a Parlament jóváhagyása esetén léphet hivatalba. Ha az Európai Parlament képviselői elutasítanak egy biztosjelöltet, az egész testületet elutasíthatják. Az EP emellett bizalmatlansági indítványt is kezdeményezhet a Bizottsággal szemben, tehát lemondásra szólíthatja fel a Bizottságot annak hivatali ideje alatt. A Parlament a Bizottság felett a bizottsági jelentések megvizsgálása és a biztosok meghallgatása útján gyakorol ellenőrzést.
Az EP ellenőrzi az EU költségvetését és nevezi ki az Európai Ombudsmant is. A Parlament emellett engedélyt kell, hogy adjon egyéb fontos határozatok esetében - ilyen például az EU bővítésének az engedélyezése.
Tagok
Az Európai Parlamentnek jelenleg 736 képviselője van, akiket a 27 tagállamban választottak meg. 1979 óta általános és közvetlen választásokon választják őket ötéves időtartamra. A képviselői helyeket a tagállamok lakosságával arányosan osztják el; a legnagyobb ország 99, a legkisebb 5 hellyel rendelkezik.
A parlamentben politikai (és nem nemzeti) hovatartozásuk alapján alkotnak képviselőcsoportokat. A legutóbbi választásokat 2009 júniusában tartották. Ez volt a világtörténelem legnagyobb nemzetközi szavazása, közel 400 millió részvételre jogosult állampolgárral.
Működés
Az Európai Parlament két és fél éves időtartamra (azaz a ciklus felére) tagjai közül elnököt választ, aki tisztségében megújítható. Az elnök 14 alelnöke segítségével irányítja a parlamentet és szerveit, valamint vezeti a plenáris ülésszakokon a vitákat. Ő képviseli a parlamentet a külső kapcsolatokban és a jogi ügyekben.
Jerzy Buzek, korábbi lengyel miniszterelnök, az EP jelenlegi elnöke az első, aki a korábbi szocialista blokkból érkezik. 2009. július 4-én választották elnöknek, megbízatása két és fél évre szól.
Székhely
Az Európai Parlament Strasbourgban ülésezik, a döntések előkészítése és a bizottsági munkák Brüsszelben folynak, a Titkárság központja pedig Luxemburg városában van.