A World Health Organization az Egyesült Nemzetek Szervezetének (ENSZ) Egészségügyi Világszervezete, és a nemzetközi közegészségügyet koordináló hatóságként működik. Székhelye Genf (Svájc). Alapító okirata 1948. április 7-én lépett életbe; azóta április 7-e az egészségügyi világnap.
A WHO zászlaja
Szervezete
A WHO-nak 193 tagállama van, irányító testülete a tagokból álló közgyűlés, amely évente ülésezik. Politikáját és döntéseit a Végrehajtó Testület valósítja meg, amely a tagállamok kormányai által kinevezett 32 egészségügyi szakemberből áll, és évente kétszer ülésezik. A WHO-nak világszerte mintegy 3500 alkalmazottja van.
Fő feladatai:
- Iránymutatás az egészségügy területén
- A nemzeti egészségügyi programokban együttműködés a kormányokkal
- Adekvát egészségügyi technológia, információ és szabványok kifejlesztése és publikálása
- Kiterjedt segélynyújtó, kutató és irányító tevékenység az egészségvédelem minden területén, különösen fertőző betegségek, járványok, gyermekbetegségek, szív és keringési zavarok, a rák és az AIDS okainak feltárása, természete, gyógyítása és megelőzése területén.
Régiók (regionális irodával)
- Afrika (Brazzaville, Kongó)
- Amerika (Washington D.C., USA)
- Délkelet-Ázsia (Új-Delhi, India)
- Európa (Koppenhága, Dánia)
- Kelet-Mediterrán (Kairó, Egyiptom)
- Kelet-Csendes-óceán (Manila, Fülöp-szigetek)
A régiók szerepe például akkor fontos, amikor pandémia (az emberiség számára új, emberről emberre terjedő, fertőző betegség megjelenése) készültségi fokozatot rendelnek el. Amikor egy régión belül legalább 2 országban kimutatható pandemikus vírus, elrendelik az 5. fokozatot, ha pedig egy másik régió valamely országában is kitör a járvány, akkor a hatos fokozat lép életbe.
Hivatalos honlap: www.who.int