Már 342 szócikk közül válogathatsz.

A Politikapédia egy bárki által hozzáférhető és szerkeszthető webes tudástár. Legyél Te is a Politikapédiát építő közösség tagja, és járulj hozzá, hogy minél több hasznos információ legyen az oldalon! Addig is, jó olvasgatást kívánunk!
Hirdetés


Adam Smith (1723-1790) skót klasszikus közgazdász és filozófus. Őt tartják a modern közgazdaságtudomány atyjának.

 

 

 

Életrajza

 

Egy vámtisztviselő fiaként született Kirkcaldyban (Skócia), születésének pontos dátuma ismeretlen. 

Körülbelül 15 éves korától morálfilozófiát hallgatott a Glasgow-i Egyetemen, majd 1740-ben az oxfordi Balliol College-ba került filozófiát tanulni. Itt nem érezte jól magát, részben az újra és újra megjelenő egészségügyi problémái, részben az egyetem erősen skótellenes légköre miatt. 1746-ban visszatért szülővárosába, majd 1748-tól Edinburgh-ben kezdett nyilvános előadásokat tartani angol irodalomról, jogról, filozófiáról, retorikáról. Akkori tudósítások szerint az előadásaira valósággal tolongtak a hallgatók.

1751-ben a logika professzorává nevezték ki a Glasgow-i Egyetemen, 1752-től a morálfilozófia professzoraként 14-16 éveseket tanított. Bár az előadások hivatalos nyelve a latin volt, Smith szinte mindig angolul beszélt.

1763-ban lemondott professzori állásáról, mert jövedelmezőbb munkát kapott: a fiatal Buccleugh herceg tanára lett. Tanítványával az elkövetkező években sokat utazott, főként Franciaoszágban. Itt ismerkedett meg a fiziokratizmus legnagyobb alakjaival, Anne Robert Jacques Turgot-val és Francois Quesnay-jel. Genfben Voltaire-rel is találkozott. Az utazgatást 1766-ban megszakították a herceg öccsének betegsége, majd halála miatt. 

Visszatért Kirkcaldyba, ahol 10 évet szentelt fő műve megírására. 

1778-ban vámfőtisztviselő lett és Edinburgh-be költözött édesanyjához. A következő 2 évben sikeresen oldotta meg a skót pénzügyi reformot.

Barátságot kötött a kémikus Joseph Blackkel, a természettudós-geológus James Huttonnal és James Watt-tal, a gőzgép feltalálójával.

1790. július 17-én, 67 évesen, betegsége következtében hunyt el. Vagyona javarészét jótékony célokra ajánlotta fel. 

 

 

Művei

  • Az erkölcsi érzelmek elmélete 1759-ben jelent meg, amelyben Smith úgy vélte, hogy az emberi erkölcs és a társadalmi együttélés alapja az egymás iránt érzett rokonszenv, szolidaritás, és ez az érzés a munka mozgatórugója is. 
  • A nemzetek gazdagsága 1776-ban jelent meg, a közgazdaságtan történetének első rendezett műve, a nyugati világ egyik legnagyobb hatású műveként tartják számon. A könyv a munkaérték és a munkamegosztás elméletében kereste az értéket. Egyik központi gondolata a szabad kereskedelem. Leghíresebb metaforája a "[láthatatlan kéz]?" , az a rendező elv, amely a piacon a keresletre és a kínálatra ható erők eredményeként alakítja ki a "természetes árat". 

1755-ben Smith saját nevének feltüntetése nélkül jelentette meg A Dictionary of the English Language by Samuel Johnson című könyvét.

Utolsó éveiben a jog, valamint a tudományok, művészetek elmélete és története volt a két fő témaköre. Posztumusz műveként kiadott Essays on Philosophical Subjects (1795) valószínűleg tartalmaz az utóbbi témában írt szövegeiből.

 

 

Közgazdasági nézetei

 

1. A gazdasági növekedésről

 

Smith a "laissez faire" elvét vallotta, amely nála konkrétan a következőket jelentette: 

- mobil munkaerő

- a földek szabad adásvétele

- az ipar és a belkereskedelem állami szabályozásának megszüntetése

- szabad külkereskedelem 

Szerinte a társadalom gazdagsága a termelő munkával foglalkozó lakosság hányadától és a munka termelékenységétől függ, amit a munkamegosztás határoz meg.

 

2. A munka és a tőke közötti csere problémája

 

Smith számára az érték forrása kizárólag a munka. A munkabér az áruba bocsátott munka ellenértéke. 

Észrevette, hogy a tőkés a munkabérnél nagyobb értéket kap a munkástól, hiszen ebből lesz profitja. Ebből származik az a megállapítása, hogy tőkés viszonyok között az áru értékét nem a benne levő munka mennyisége, hanem az érte kapható munka mennyisége határozza meg. 

 

3. A termelési ár problémája

 

Ezt a problémát Smith tulajdonképpen nem tudta megoldani, mert ő azt hitte, hogy a természetes ár független a munkaértéktől, és az áru értékét teljes egészében jövedelmekre osztotta, így nála a természetes árat is jövedelmek alkották. 

 

4. A társadalom három osztályának jövedelme

 

Smith három eredeti jövedelmet ismert:

- munkabér: a munkájukból élők jövedelme

- profit: a munkabér feletti többlet, ami az előlegezett tőke nagyságával arányos

- járadék: a) a földesúr járadéka a földműves munka termékéből

                b) termelési költség, a föld használatáért járó jutalom

                c) a föld monopóliuma miatt a mezőgazdasági termékek ára magasabb a természetes árnál, s ez a felesleg a földjáradék

                d) a természet munkájának hozadéka

 

5. A társadalmi tőke újratermelése

 

Smith szerint az éves társadalmi termék egésze feloszlik profitra, munkabérre és járadékra. A társadalmi összjövedelmet felosztotta nyers és tiszta jövedelemre is, és csak a tiszta jövedelem fordítódik közvetlenül fogyasztásra. Vagyis a társadalmi termék egy része, mint használati érték nem alkalmas egyéni fogyasztásra, értéke viszont jövedelmet jelent.

 

 

Kritikája

 

A "láthatatlan kéz" elméletnek, a gazdasági liberalizmusnak sok támadója akadt, akik nem elsősorban Smith ellen, hanem a téziseit félreértelmező klasszikus és neoklasszikus közgazdászok ellen léptek fel.

A nemzetek gazdagsága című művét gyakorlatilag folyamatosan éri kritika, mivel Smith nem vett (nem is vehetett) figyelembe olyan, a modern korban fontos problémákat, mint pl. a környezetvédelem.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

   

 


Szponzorált hirdetések

 

Hirdetés


Szakmai partner



Médiapédia Patikapédia Netpédia Jógapédia Vinopédia Webfazék Mammutmail
marketing és média tudástár egyészségügyi enciklopédia internetes tudástár jóga tudástár borászati tudástár receptek online nagy fájlok küldése

Szakmai partner