Szubszidiaritás
A szubszidiaritás fogalma a szociológiában, politológiában egy szervezési elvet jelöl. Akkor működik szubszidiárisan egy rendszer, ha a döntéseket a lehető legalsóbb szinteken hozzák meg; feltételezve, hogy a problémához legközelebb álló szereplők rendelkeznek a legtöbb információval, szakértelemmel, és őket érinti a leginkább a döntés. Például az önkormányzatok illetékesek számos helyi ügyben, azokkal kapcsolatban nem szükséges a kormány véleményét kikérniük.
A szubszidiaritás eszményéhez közelítő politikai rendszerekben bizonyos értelemben demokratikusabban tud működni a politikai döntéshozatal, mert a hierarchiában alul lévő szereplők akarata is érvényesül. Ugyanakkor a központosított döntéshozatal nagyobb kontrollt biztosít a magas szintű vezetők számára, ami az egész közösség szempontjából hasznos lehet, mert hozzásegít a túlzott heterogenitásból adódó eszkalálódó belső konfliktusok megelőzéséhez, és az irányíthatatlanság elkerüléséhez.
A nemzeti kisebbségek önrendelkezésének biztosítása is gyakran a szubszidiaritás elvének megvalósulásán keresztül történik. Ezzel ellentétes jelenség a nemzetállamok központosításra való törekvése.