Már 342 szócikk közül válogathatsz.

A Politikapédia egy bárki által hozzáférhető és szerkeszthető webes tudástár. Legyél Te is a Politikapédiát építő közösség tagja, és járulj hozzá, hogy minél több hasznos információ legyen az oldalon! Addig is, jó olvasgatást kívánunk!


Szócikk neve: Partizán
Verzió: 4  
Változtatta: Anonym on-line user
Változtatás dátuma: 2009-08-26 16:54:49
A törölt sorok áthúzottan, piros színben láthatóak, a hozzáadott új sorok zöld színűek.

Neve az olasz partigiano (párthív, harcostárs) szóból ered.

Irreguláris katonai alakulat tagja, aki az adott területen a megszálló hadsereg, vagy a fennálló hatalom ellen harcol.
Jól ismeri tevékenysége környékét, kultúráját, gyakran elvegyül a lakosság között, ezzel előnybe kerül ellenségével szemben.
Könnyű fegyveres harcon kívül jelentős szabotázsakciókat végez, kémkedik.
Mivel a partizán seregre jellemző a katonai szervezettség, a nemzetközi jog reguláris hadseregnek, elfogott tagjait hadifogolynak tekinti.
Napjainkban főleg a a [II Világháború]ban a náci megszállás ellen harcoló ellenállók megnevezése. Az elnyomó hatalom gyakran jelöli a partizánokat a [gerilla] vagy a [terrorista] megjelöléssel, azonban az általános megítélés szerint e három fogalom között különbséget kell tenni.
  • partizán - félkatonai alakulat tagja, mely felszabadulás, függetlenség érdekében harcol.
  • [gerilla] - fennálló legitim hatalom ellen küzd, polgárháborús viszonyokat keltve.
  • [terrorista] - erőszak alkalmazásával  vagy félelemkeltéssel politikai eredmény elérésére törekszik, áldozatai általában civilek, kiválasztásuk jellemzően véletlenszerű.
 
Történetük:
Először az [amerikai függetlenségi háború] idején váltak ismertté. A partizánok az ellenség frontvonala mögé kerülve zavarták meg annak utánpótlását, kommunikációját, terelték el figyelmét a tényleges fronttól.
A [II. Világháború] idején vált általánossá a mai értelemben vett partizánok tevékenysége, főleg [Franciaország], [Olaszország], [Lengyelország], [Ukrajna], [Görögország], [Albánia] és a [Baltikum] országainak területén.
A világháború után [Litvánia], [Észtország], [Lettország] és Kelet-[Lengyelország] folytatott partizán-tevékenységet a megszálló [Szovjetúnió] ellen.




Szakmai partner



Médiapédia Patikapédia Netpédia Jógapédia Vinopédia Webfazék Mammutmail
marketing és média tudástár egyészségügyi enciklopédia internetes tudástár jóga tudástár borászati tudástár receptek online nagy fájlok küldése

Szakmai partner