A Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (a hatóság részét képező Médiatanács megalakulását követően) egységesen látja el a jogelőd Nemzeti Hírközlési Hatóság továbbá a Médiatanács jogelődjének, az Országos Rádió és Televízió Testület feladat- és hatásköreit.
Az NMHH-t az országos választások után az Országgyűlés hozta létre 2010. augusztus 11-én a médiát és hírközlést szabályozó egyes törvények módosításáról szóló 2010. évi LXXXII. törvénnyel. Az NMHH közvetlen jogelődje a Nemzeti Hírközlési Hatóság. A hatóság angol nyelvű neve National Media and Infocommunications Authority. Elnöke a kilenc évre kinevezett Szalai Annamária. A hivatal székhelye Budapesten, az Ostrom u. 23-25. alatt van.
Az NMMH önálló szerve az ORTT utódjaként a Médiatanács, melynek tagjait az Országgyűlés egyetlen listán, kétharmados többséggel, szintén kilenc évre választja meg. A tagokra egy bizottság tesz javaslatot, amelybe minden parlamenti frakció egy tagot delegál, a tagok azonban frakciójuk számának megfelelő szavazattal rendelkeznek, így érvényesül a kormánypártok kétharmados fölénye. A Médiatanács 2010. október 11-én alakult meg, elnöke a posztot az NMHH elnökeként automatikusan betöltő Szalai Annamária.
A Hatóság autonóm államigazgatási szervként az Alkotmány és a hatályos törvények alapján látja el tevékenységét, amiről évente beszámol az Országgyűlésnek.
A hatóság feladata, hogy biztosítsa a média, az elektronikus hírközlési, postai és informatikai szolgáltatások piacainak törvényes és zavartalan működését. Hangsúlyt fektet a felhasználó ügyfelek érdekeinek fokozott védelmére. Feladata továbbá a tisztességes, hatékony verseny kialakulásának, illetve fenntartásának elősegítése az elektronikus hírközlési ágazatban, valamint az elektronikus hírközlési tevékenységet végző szervezetek és személyek jogszabályoknak megfelelő magatartásának felügyelete.
A hatóság részt vesz a médiaszabályozáshoz, elektronikus hírközléshez, postához és informatikához kapcsolódó nemzetközi szervezetek munkájában, kapcsolatokat épít és tart fenn az európai és Európán kívüli szabályozó szervezetekkel.